Leczenie chorób oczu
Współczesna diagnostyka okulistyczna polega na przeprowadzaniu badań przy pomocy urządzeń bazujących na innowacyjnej technologii. Pomiary są dokładniejsze niż kiedyś oraz istnieje możliwość zapewnienia badanym pacjentom komfortu na wysokim poziomie. Zachęcamy do lektury wpisu, w którym przedstawiamy krótką charakterystykę wyposażenia naszej kliniki okulistycznej.
Przegląd
Podstawowa diagnostyka okulistyczna
Standardowo profilaktyczne badania okulistyczne wykonywane są w celu określenia kondycji narządu wzroku oraz jakości widzenia pacjenta. Rutynowym badaniem jest komputerowe określenie refrakcji oka pacjenta za pomocą autorefraktometru, natomiast w przypadku stwierdzenia wady refrakcji, dodatkowo kontrolowana jest ostrość widzenia przy użyciu foroptera. Następnie dobierana jest odpowiednia korekcję wzroku.
Ponadto na każdej wizycie kontrolnej lekarz okulista dokonuje pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego za pomocą tonometru. W wersji bezkontaktowej (bezdotykowej) do spłaszczenia rogówki wykorzystuje się podmuch powietrza. Jest to badanie bezkontaktowe i nie wymaga uprzedniego znieczulenia rogówki. Natomiast Tonometr indukcyjny służy w naszej klinice do diagnozowania, kontrolowania i badań przesiewowych jaskry u dzieci i osób niewspółpracujących.
Zaćma
Zaćma (Cataracta) to schorzenie oka polegające na zmętnieniu soczewki, która pełni rolę w oku taką jak obiektyw kamery. Przyczyny tej choroby są nieznane (za wyjątkiem zaćmy pourazowej, polekowej, wikłającej inne choroby oka lub ogólnoustrojowe czy też wrodzonej). Częstość zachorowań rośnie z wiekiem i osiąga poziom powyżej 40% w populacji 80-cio latków. Jedynym sposobem leczenia tej choroby jest leczenie operacyjne. Operacje zaćmy znane były już w starożytności, jednak od 1794 roku datuje się początek współcześnie pojmowanej chirurgii tej choroby. Dziś stosuje się usunięcie zmętniałej soczewki przez jej rozdrobnienie i odessanie (fakoemulsyfikacja), a następnie wszczepia się sztuczną soczewkę na jej miejsce. Technologia zabiegu podobna jest na całym świecie, ale materiały wykorzystywane w tym procesie mogą być różne. Decydujące o komforcie widzenia, a co za tym idzie o jakości życia są właśnie rodzaje wszczepianych soczewek. W naszej Klinice preferuję soczewki wieloogniskowe (multifokalne) dające niemal całkowitą wolność od okularów i dobre widzenie na każdym dystansie. Ma to wielkie znaczenie zwłaszcza dla osób aktywnych życiowo i zawodowo, prowadzących pojazdy, używających komputer. W przypadku niemożności zastosowania soczewki wieloogniskowej wszczepiamy soczewki sferyczne, dające doskonałą ostrość widzenia, odwzorowanie barw czy poczucie kontrastu oglądanych przedmiotów. Ta ostatnia cecha jest szczególnie ważna dla kierowców.
Operacja usunięcia zaćmy przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym i jej czas nie przekracza 20 min. W związku z tym niemal nie ma przeciwwskazań do jej przeprowadzenia. Nie mają tu większego znaczenia ani wiek pacjenta (najstarszą operowaną osobą był pan w wieku 102 lat), ani choroby towarzyszące. Najważniejszym przeciwwskazaniem są choroby (oka lub ogólne) spowodowane czynną infekcją bakteryjną, która może doprowadzić do zakażenia wnętrza gałki ocznej i nawet jej utraty. O takich stanach zawsze należy informować operatora przed zabiegiem.
Jeszcze 30 lat temu należało czekać na „dojrzewanie zaćmy”. Dzisiejsze techniki operacyjne wymagają od nas interwencji jak najwcześniej nie tylko ze względu na jakość życia pacjenta, ale także ze względu na możliwość rozmaitych powikłań. Równocześnie należy pamiętać, że zawsze należy usunąć stwierdzoną zaćmę, bowiem ten proces degeneracyjny może doprowadzić do ciężkich powikłań i konieczności nawet usunięcia całej gałki ocznej.
Jaskra
Jaskra (Glaukoma) to choroba powodująca trwałe uszkodzenie nerwu wzrokowego, a więc stopniowe pogorszenie pola widzenia aż do całkowitej ślepoty. Dzieli się na podstępną „jaskrę prostą” czyli jaskrę otwartego kąta przesączania (ang. POAG) oraz jaskrę ostrą czyli wąskiego (lub zamkniętego) kąta przesączania (ang. AACG). Jaskra prosta przez długi czas nie powoduje żadnych dolegliwości stopniowo niszcząc nerw wzrokowy. Często pierwszym objawem jest niemal całkowite zaniewidzenie. Jaskra ostra ma gwałtowny przebieg tzw. Ataku jaskry (ból oka i głowy, wymioty, zaczerwienienie oka, zaniewidzenie). Ten ostatni objaw jest bezwzględnym wskazaniem do leczenia operacyjnego. Jaskra prosta leczona jest zwykle farmakologicznie, ale jeśli pomimo leczenia następuje pogorszenie pola widzenia, ostrości wzroku to jest to również wskazanie do zabiegu operacyjnego. Typowo operacja jaskry polega na stworzeniu sztucznej drogi odpływu cieczy z oka, aby obniżyć ciśnienie w gałce ocznej i uchronić w ten sposób nerw wzrokowy przed zniszczeniem. U osób po 65 roku życia zwykle jednocześnie usuwa się soczewkę z oka jak w operacji zaćmy, gdyż w tym wieku zawsze ona pęcznieje i może sprzyjać wzrostowi ciśnienia w oku. Operacje przeciwjaskrową należy przedsięwziąc jak najwcześniej, gdyż zmian (uszkodzeń) jaskrowych nie umiemy odwrócić.
AMD
AMD (age related macular degeneration)– starcze zwyrodnienie plamki żółtej: zmora XXI wieku. Choroba o 2 obrazach- tzw. Suche AMD lub wysiękowe AMD. Schorzenie prowadzące do powstania plamy w centrum widzenia i uniemożliwiające czytanie, oglądanie zdjęć, TV itp., przy zachowaniu widzenia na obwodzie oka. Przyczyna nie jest znana chociaż przypisuje się znaczną rolę czynnikom środowiskowym, diecie, niedoborom luteiny, nadmiarowi stosowanych konserwantów w żywności (np. glutaminian sodu). Leczenia właściwie nie ma. Postać sucha jest nieuleczalna, zapobiegawczo zaleca się przewlekłe stosowanie suplementów diety z luteiną czy antyoksydantami. W postaci wysiękowej od niedawna mamy oręż w postaci preparatów wstrzykiwanych do wnętrza gałki ocznej (tzw. antyVEGF). Hamują one rozplem nieprawidłowych naczyń, stymulują wchłanianie wysięków i poprawiają zdecydowanie stan siatkówki. Niestety zastrzyki takie trzeba niejednokrotnie powtarzać. W naszej praktyce stosujemy tego typu leki nie tylko w AMD, ale także w retinopatii cukrzycowej, stanach po zakrzepie naczyń żylnych siatkówki i innych stanach z patologią naczyń wewnątrz gałki ocznej. Zabieg injekcji doszklistkowych wykonywany jest w warunkach Sali operacyjnej przez co minimalizujemy ryzyko powikłań.
Wady wzroku
Wady wzroku: krótkowzroczność (Myopia), nadwzroczność (Hypermetropia), astygmatyzm (Astigmatismus) to bolączka milionów ludzi na świecie. Najprostsza korekcja tj. okulary czy soczewki kontaktowe wielu osobom nie wystarcza, też ze względu na wykonywanie niektórych zawodów. Wady te można korygować operacyjnie. Najbardziej popularną metodą jest korekcja laserowa. Niezależnie od rodzaju (PRK, LASIK, LASEK, femto) polega na trwałym zniekształceniu powierzchni rogówki oka. Ma ona wiele ograniczeń: przede wszystkim zakres korekcji wynosi do -7 dioptrii w krótkowzroczności, -3 dioptrii w astygmatyzmie i praktycznie brak możliwości w nadwzroczności. Większe wady pozostają poza zasięgiem lasera. Ponadto zabieg laserowy jest nieodwracalny i w razie czy powikłań, czy późniejszego przebiegu pojawia się niepokonany problem przywrócenia stanu sprzed operacji. W naszej Klinice dajemy Państwu szansę skorygowania KAŻDEJ wady wzroku metodą odwracalną. Podczas kwalifikacji do takiego zabiegu przeprowadzonych zostaje szereg badań i pomiarów, które następnie przesyłamy do firmy Ophtec w Holandii, gdzie dla konkretnego oka produkowana jest odpowiednia soczewka korekcyjna. Soczewka ta następnie podczas operacji umieszczana jest w oku, gdzie zostaje „przypięta” na tęczówce.
W razie konieczności można ją usunąć i oko powraca do stanu sprzed zabiegu. Po wygojeniu można prowadzić normalny tryb życia, wykonywać każdy zawód czy hobby i zapomnieć o okularowym problemie. Pośród operowanych przez nas pacjentów mamy pilota, szybowników, policjantów czy górników dołowych co najlepiej świadczy o uniwersalności tej metody.